Już po raz 20. w konkursie Popularyzator Nauki nagrodzono wybitnych naukowców i innowatorów
Redakcja wydawanego od 1974 roku miesięcznika "Delta" otrzymała Nagrodę Główną 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Podczas gali finałowej nagrodzono także zwycięzców w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media. Przyznano też dwa wyróżnienia.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.
„Kiedy zaczynaliśmy z serwisem Nauka w Polsce, tego typu serwisów na rynku nie było. Nie było całej masy ludzi, którzy społecznie biorą udział w promowaniu nauki, nie było jeszcze pikników naukowych ani tak rozwiniętych mediów społecznościowych, gdzie również ta tematyka jest obecna” – przypomniał Marek Błoński, szef PAP. Dodał, że serwis „dołożył naprawdę poważną cegiełkę” do rozwoju popularyzacji nauki.
W kategorii Naukowiec laureatem został Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei w kategorii Animator zwyciężczynią została Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki PAN. Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon wygrała w tym roku w kategorii Zespół, a w kategorii Instytucja nagrodzono Europejską Fundację Kosmiczną. Natomiast redakcja "Pulsara" – portalu popularnonaukowego, którego wydawcą jest POLITYKA - wygrała w kategorii Media.
Poza tym kapituła zdecydowała o przyznaniu dwóch wyróżnień. Pierwsze z nich otrzymał ekohydrolog, dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi za "popularyzację wiedzy nt. gospodarki wodnej oraz problemów dotyczących ilości i jakości jej zasobów". Drugie wyróżnienie trafiło do zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego - "W stronę dostępności". Kapituła doceniła ich m.in. za "innowacyjne i zróżnicowane wspieranie osób z niepełnosprawnościami w dostępie do sztuki i kultury, do regionalnego i europejskiego dziedzictwa kulturowego".
Jak co roku redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznała nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tym roku trafiła ona do Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej, rzeczniczki Centrum Badań Kosmicznych PAN.