Kontakt z nami

Nie ma alternatywy dla OZE – debata PAP o bezpieczeństwie energetycznym

Uniezależnienie Polski od zewnętrznych dostaw energii, odporność na cyberataki oraz konsekwentna transformacja energetyczna to filary bezpieczeństwa energetycznego – zgodzili się uczestnicy trzeciej debaty z cyklu „Bezpieczna Polska Przyszłości”, zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową. Wydarzenie, które odbyło się 27 czerwca 2025 r. w siedzibie PAP, poświęcone było kluczowemu tematowi: „Bezpieczeństwo energetyczne”.

Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński

Spotkanie rozpoczęło się wywiadem w formule Fireside Chat Piotra Rożka – redaktora naczelnego PAP Biznes z Jakubem Jaworowskim – ministrem aktywów państwowych. Następnie odbyła się debata ekspertów: Czy Polska jest dziś bezpieczna energetycznie? W dyskusji wzięli udział Mikołaj Budzanowski, CEO, InnoEnergy Central Europe, Rafał Gawin, prezes URE, dr Szymon Paweł Moś, członek zarządu Polska Spółka Gazownictwa, Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power & Heat Polska, Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-System, Tomasz Bendlewski, wiceprezes Zarządu Asseco Poland, Michał Bernhard, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Minister Jaworowski, MAP. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Minister Jaworowski, MAP. Fot. PAP/Stach Leszczyński

Po debacie wystąpił Maciej Samsonowicz – doradca wicepremiera, Ministerstwo Obrony Narodowej, który zaprezentował strategiczny projekt energetyczny – Zielony Okręg Przemysłowy "Kaszubia".

Wszyscy zgodnie podkreślili, że długoterminowo nie ma alternatywy dla odnawialnych źródeł energii (OZE), a tempo transformacji energetycznej musi przyspieszyć.

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski zaznaczył, że państwowe spółki mają niezbędne środki, technologie i plany, by skutecznie przeprowadzić transformację. Przeznaczą na ten cel 800 mld zł inwestycji. – „To, co dziś jest największym ryzykiem, to czas. Musimy działać szybciej”.

Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński

„Mamy wszystkie elementy, żeby to się udało, mamy środki. Spółki w swoich strategiach przeznaczą 800 mld zł na inwestycje, mamy technologię i plan. To, co jest w tej chwili czynnikiem ryzyka, to czas. Bo tego czasu nam brakuje i my, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, poprzez swoje siły nadzorcze, będziemy dopingować spółki do tego, żeby te projekty wydarzyły się w oznaczonym czasie” – wskazał minister.

Piotr Górnik, prezes Fortum Power & Heat Polska, wskazał na potencjał zdecentralizowanego systemu energetycznego oraz sektora ciepłowniczego, który jego zdaniem może dostarczyć nawet 8 GW mocy – tyle, co dwie planowane elektrownie jądrowe.

„Mamy dzisiaj rozproszony system elektroenergetyczny. Na dachach naszych domów mamy zainstalowane mniej więcej trzy elektrownie Bełchatów. I wiemy dobrze, że rozwój energetyki pójdzie dalej w tym kierunku, chociażby wspierany takimi programami jak Czyste Powietrze”.

Zdaniem Michała Bernharda, wiceprezesa TAURON Zielona Energia, bezpieczeństwo energetyczne wymaga zarówno niezależności od importu surowców, jak i zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami. TAURON planuje osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2040 roku, rozwijając dynamicznie moce OZE.

Wskazał na istotną rolę TAURON w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego.

„Jesteśmy spółką, która znajduje się w awangardzie rozwoju odnawialnych źródeł energii i która na swoich sztandarach ma właśnie transformację energetyczną. Te dwa plany sprowadzają się do tego, że my chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2040 roku. Stąd w 2030 roku będziemy mieli 2,7 GW w źródłach odnawialnych, a w 2035 planujemy już 4,7 GW” – powiedział wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Dr Szymon Paweł Moś z Polskiej Spółki Gazownictwa wskazał na strategiczną rolę gazu jako stabilizatora systemu. Zapewnił, że PSG inwestuje w rozwój sieci i dekarbonizację, chroniąc jednocześnie interesy odbiorców końcowych.

„Priorytetami zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa jest bezpieczeństwo dostaw, bezpieczeństwo dystrybucji gazu i niskie taryfy. Żeby to osiągnąć, sięgamy po środki zewnętrzne, by rozwój naszej sieci w kierunku dekarbonizacji ciepłownictwa czy zatłaczania gazów zdekarbonizowanych jak biometan, nie obciążał niesprawiedliwie odbiorcy końcowego”.

Dodał, że gaz jeszcze długo pozostanie ważnym źródłem energii. 

„Gaz jako paliwo, nie tyle przejściowe czy pomostowe – jak się o nim mówi – ale przede wszystkim stabilizujące, będzie z nami przez wiele lat” – stwierdził członek zarządu PSG.

Tomasz Bendlewski, wiceprezes Asseco Poland, zwrócił uwagę na kluczową rolę nowoczesnych technologii informatycznych w transformacji energetycznej. 

– „Największym wyzwaniem nie są dziś technologie – ale czas i operacyjne wdrożenia” – zaznaczył. 

Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Debata ekspertów. Fot. PAP/Stach Leszczyński

Tomasz Bendlewski wskazał, że w Polsce osiągnięto Konsensus dotyczący tego, jak energetyka ma wyglądać w przyszłości, ale brakuje mapy drogowej, działań operacyjnych. Podkreślił, że transformacji energetycznej Polski nie da się zrobić bez nowoczesnych technologii informatycznych, jak m.in. AI, Big Data, Internet rzeczy.

„Postęp technologii informatycznych i ich udział jest niezwykle istotny w budowaniu nowej energetyki w naszym kraju. To, co jest dla nas dzisiaj chyba największym ograniczeniem, to nie technologie, bo te są znane i my potrafimy się nimi posługiwać; wyzwaniem dla nas jest czas. Czas i konieczność prowadzenia szybkich zmian” – podkreślił wiceprezes zarządu Asseco Poland.

Debata „Bezpieczeństwo energetyczne” była trzecią z cyklu „Bezpieczna Polska Przyszłości” – serii spotkań organizowanych przez PAP, poświęconych kluczowym wymiarom bezpieczeństwa kraju w perspektywie najbliższych dekad.

Maciej Samsonowicz, MON. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Maciej Samsonowicz, MON. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Kontakt z nami