Polonijni dziennikarze na stażu w PAP
Ośmioro polonijnych dziennikarzy z siedmiu europejskich krajów przez tydzień współtworzyło redakcję PAP. Jako stażyści poznawali tajniki pracy agencji informacyjnej, co ma im pomóc w tworzeniu i rozwijaniu mediów dla Polaków mieszkających poza granicami kraju. PAP rozważa stworzenie specjalnej oferty skierowanej do mediów polonijnych.

W stażu udział wzięli: Iwona Golińska z Wielkiej Brytanii, Teresa Sygnarek i Anna Paradowska ze Szwecji, Agata Słupska-Jurewicz z Hiszpanii, Antonina Tarasowa z Ukrainy, Halina Szczotka z Czech, Łukasz Feliksik z Węgier oraz Markos Mavridis, który mieszka w Danii, ale prowadzi portal dla Polonii w Grecji. Od 23 do 27 czerwca współtworzyli oni serwis PAP.
Po przeszkoleniu przez Wojciecha Kaźmierczaka, pełnomocnika ds. standardów dziennikarskich, dołączyli do działów: politycznego, zagranicznego, kultury i fact-checkingu. Brali udział w kolegiach redakcyjnych, poznawali rytm, zasady i metody pracy agencji, a także współtworzyli bieżące depesze PAP. Wcześniej ukończyli trzymiesięczny kurs online zorganizowany przez Wydział Dziennikarstwa i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dziennikarze PAP mieli również okazję poznać realia funkcjonowania mediów polonijnych w Europie, które często działają w trudnych warunkach.
"Dla wielu osób to działalność dodatkowa, wynikająca z poczucia misji, a nie z chęci zysku" – mówiła Teresa Sygnarek, prezeska Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.
Redakcjom polonijnym zależy na stałym dopływie informacji z kraju, a ich głównym celem powinna być promocja Polski. Jak podkreśla Halina Szczotka, wiceprezeska Stowarzyszenia i redaktorka naczelna portalu zwrot.cz, szczególnym zainteresowaniem cieszą się informacje o polskiej kulturze, rozmowy z jej ważnymi postaciami, wiadomości o atrakcjach turystycznych, osiągnięciach naukowych oraz o miejscu Polski w światowej polityce.
Staż zakończył się spotkaniem uczestników z Markiem Błońskim, kierownictwem PAP oraz szefami zespołów, w których stażyści pracowali. Każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat potwierdzający udział w redakcyjnym stażu w Polskiej Agencji Prasowej.
Podczas spotkania omówiono możliwości dalszej współpracy i dostępu do serwisów PAP, co mogłoby wzbogacić ofertę mediów polonijnych. Kierownictwo PAP zadeklarowało gotowość do włączenia się w inicjatywę Światowego Forum Mediów Polonijnych oraz – jeśli środowisko mediów polonijnych wyrazi taką wolę i uzyska wsparcie MSZ – rozpoczęcie prac nad specjalnym serwisem lub pakietem tematycznym dostosowanym do ich potrzeb. Temat ten będzie przedmiotem rozmów z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Staż dziennikarzy polonijnych w PAP, a także w TVP i Polskim Radiu, to inicjatywa Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.